Ekologia, sztuka i dziedzictwo na styku granic

W weekend 8-9 września po raz czwarty dzieci z Grodna i Białegostoku spotkają się w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego – oddziale Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Zajęcia odbywają się cyklicznie co miesiąc. Skierowane są do stałej grupy uczestników w ramach projektu „Białystok-Grodno. Sztuka na styku granic” realizowanego przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku.

W sobotę 8 września dzieci będą zwiedzać region szlakiem podlaskiego dziedzictwa kulturowego. Odwiedzą Rezerwat Pokazowy Żubrów oraz Muzeum Przyrodniczo-Leśne w Białowieży. Znawca i popularyzator twórczości lokalnego środowiska artystycznego, Cezary Szymaniuk, zabierze uczestników na zwiedzanie okolicy szlakiem słynnych plenerów białowieskich.

Następnego dnia dzieci wezmą udział w dwóch rodzajach warsztatów. Pierwsze z nich to zajęcia artystyczno-ekologiczne. Poprowadzi je Izabela Liżewska – doświadczona i wszechstronna edukatorka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, laureatka nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej oraz wyróżnienia w plebiscycie „Przystanek Młodzi”. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, wideo, fotografią i tkaniną artystyczną. Organizuje wystawy i projekty artystyczne. Po przerwie obiadowej na uczestników czekać będą drugie warsztaty, tym razem z Rafałem Kozłowskim – prezesem Stowarzyszenia Miłośników Kultury i Dziedzictwa Miejskiego Białystok z Drewna, pasjonatem fotografii, autorem warsztatów projektów edukacyjnych związanych z białostockim dziedzictwem architektonicznym. 

Pierwsze spotkanie w ramach projektu „Białystok-Grodno. Sztuka na styku granic” miało miejsce w czerwcu. Od tego czasu dzieci wzięły udział w licznych zajęciach artystycznych i krajoznawczych w Białymstoku i na Podlasiu. Kolejne zajęcia zaplanowane są na dwa weekendy października: 6-7 października oraz 20-21 października. Uczestnicy spędzą ze sobą łącznie sześć intensywnych i twórczych weekendów.

Projekt „Białystok-Grodno. Sztuka na styku granic” realizuje Muzeum Podlaskie w Białymstoku, we współpracy z białostocką Fundacją Polska Pomoc – organizacją pożytku publicznego, która na co dzień wspiera Polaków z Białorusi. Do działań włączyło się także Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Dziedzictwa Miejskiego Białystok Z Drewna oraz Polska Szkoła Społeczna im. św. Jana Pawła II w Grodnie. Projekt wspiera finansowo Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Rozwoju Kultury. Celem projektu jest edukacja kulturalna i integracja dzieci z Białegostoku z ich rówieśnikami uczącymi się języka polskiego, mieszkającymi na co dzień w Grodnie. Zajęcia
z rzeźby, animacji, podróżnicze, warsztaty fotograficzne, scenograficzno-teatralne i inne prowadzą doświadczone i cenione osoby aktywne na polu edukacji kulturalnej i artystycznej w Białymstoku.

Projekt odbywa się w formule warsztatów dla stałej grupy uczestników. Rekrutacja do projektu cieszyła się zainteresowaniem i została zakończona. Brak jest miejsc na liście rezerwowej. Zakończenie projektu będzie połączone z otwarciem powarsztatowej wystawy młodych uczestników oraz pokazem filmu z realizacji całego projektu, na które serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych 21 października 2018 r. o godz. 14:00 do Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego - oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku (wstęp wolny).

Organizator: Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Partnerzy: Fundacja Polska Pomoc, Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Dziedzictwa Miejskiego Białystok z Drewna, Polska Szkoła Społeczna im. św. Jana Pawła II w Grodnie

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

No Comments Yet.

Leave a comment