Sierpniowa sztuka na styku granic

W weekend 4-5 sierpnia po raz trzeci dzieci z Grodna i Białegostoku spotkają się w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego – oddziale Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, aby rozwijać się artystycznie
i jednocześnie poznawać zarówno uroki Podlasia, jak też swoich rówieśników z obu miast. Spotkania odbywają się cyklicznie przez jeden weekend co miesiąc. Skierowane są do stałej grupy dzieci, w ramach realizowanego przez Muzeum projektu „Białystok-Grodno. Sztuka na styku granic”.

W sobotę 4 sierpnia dzieci będą zwiedzać Podlasie szlakiem Branickich. Przed nimi interaktywne zajęcia w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, zwiedzanie synagogi, oddziału Muzeum, zamku oraz wizyta w domu-muzeum na Placu Czarneckiego w Tykocinie. Niedziela 5 sierpnia będzie poświęcona pracy warsztatowej. Dzieci wezmą udział w warsztatach z animacji oraz zajęciach rzeźbiarskich. Dwuczęściowe zajęcia prowadzone będą w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego – oddziale Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Pierwsze spotkanie w ramach projektu „Białystok-Grodno. Sztuka na styku granic” miało miejsce
9-10 czerwca. Wówczas dzieci poznawały się nawzajem i miały okazję pokonać pierwsze bariery językowe podczas udziału w licznych grach i warsztatach.

Kolejne zajęcia zaplanowane są na jeden weekend września oraz dwa weekendy października. Uczestnicy spędzą ze sobą łącznie sześć intensywnych i twórczych weekendów.

Projekt realizuje Muzeum Podlaskie w Białymstoku, we współpracy z białostocką Fundacją Polska Pomoc – organizacją pożytku publicznego, która na co dzień wspiera Polaków z Białorusi. Do działań włączyło się także Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Dziedzictwa Miejskiego Białystok Z Drewna oraz Polska Szkoła Społeczna im. św. Jana Pawła II w Grodnie. Projekt wspiera finansowo Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem projektu jest edukacja kulturalna i integracja dzieci z Białegostoku z ich rówieśnikami uczącymi się języka polskiego, mieszkającymi na co dzień w Grodnie. Zajęcia z rzeźby, animacji, podróżnicze, warsztaty fotograficzne, scenograficzno-teatralne i inne prowadzą doświadczone i cenione osoby aktywne na polu edukacji kulturalnej i artystycznej w Białymstoku.

Projekt odbywa się w formule warsztatów dla stałej grupy uczestników. Rekrutacja do projektu cieszyła się dużym zainteresowaniem i została zakończona. Brak jest miejsc na liście rezerwowej. Zakończenie projektu będzie połączone z otwarciem powarsztatowej wystawy młodych uczestników oraz pokazem filmu z realizacji całego projektu, na które serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych 21 października 2018 r. o godz. 14:00 do Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego - oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku (wstęp wolny).

Organizator: Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Partnerzy: Fundacja Polska Pomoc, Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Dziedzictwa Miejskiego Białystok Z Drewna, Polska Szkoła Społeczna im. św. Jana Pawła II w Grodnie

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

No Comments Yet.

Leave a comment