“Spódniczka ze starej podszewki”

"Spódniczka ze starej podszewki" - wszystko zaczęło się jeszcze w 2008 roku, kiedy postanowiłam spisać wojenne wspomnienia mojej Babci Janiny Janowicz. Początkowo miało się to ograniczyć do stworzenia bardzo prywatnej pamiątki rodzinnej. Z czasem jednak historia bardzo się rozrosła. Coraz więcej osób pytało mnie o wyniki mojej pracy.
Przełomowym momentem okazał się kwiecień 2010 roku, kiedy pojechałam do Katynia, zapalić znicz pod tablicą z nazwiskiem mojego pradziadka: kapitana Juliana Nietupskiego. Zupełnie nieświadomie stałam się sama częścią tej historii. Bo kiedy tak stałam wśród grobów, nadeszła wiadomość o katastrofie samolotu prezydenckiego w Smoleńsku. Pamiętam słowa starszej kobiety, z którą jechałam pociągiem w drodze powrotnej do Polski: „widzi pani, znowu ktoś ukradł nasz czas na żałobę i pamięć”. Nie było w tych słowach złości ani nawet skargi. Po prostu smutek i bezsilność. I wtedy zrozumiałam, że tym ludziom należy się nie tylko szacunek, ale i pomoc. Że potrzebują kogoś kto da im wreszcie głos. Dlatego właśnie postanowiłam opowiedzieć historię sprzed ponad siedemdziesięciu lat na nowo, głosem mojego pokolenia – pisząc bloga. - U.Ziober

Urszula Ziober - z wykształcenia magister sztuki, z zamiłowania podróżnik i fotograf. Od lat działa w licznych organizacjach pozarządowych. Prowadzi Stowarzyszenie Zielona Grupa, które zajmuje się szeroko pojętą edukacją artystyczną i międzykulturową. W swojej pracy korzysta z tradycyjnej japońskiej techniki teatralnej kamishibai. Na podstawie swoich doświadczeń opracowała program szkoleń dla animatorów, bibliotekarzy, nauczycieli i innych osób zajmujących się pracą z dziećmi. Jest również autorką licznych ilustracji i tekstów dla dzieci.
W 2016 roku jako Rowerowy Dom Kultury objechała Polskę dookoła wzdłuż granic, prowadząc po drodze liczne warsztaty i spotkania. Efektem tego projektu była także interdyscyplinarna wystawa pt. "Granice".
Stypendystka Ministra Kultury. W 2016 roku otrzymała nominację do nagrody Kulturysty Roku oraz wydała swoją pierwszą książkę "Spódniczka ze starej podszewki".

Dodatkowo, w programie spotkania prelekcja Magdaleny Dzienis-Todorczuk z IPN o. w Białymstoku.

Współorganizatorzy: Wspólnota Wnuków Sybiraków w Białymstoku, IPN oddział Białystok.

Promocja książki odbędzie się w ramach cyklu "Środy Literackie", wyjątkowo w poniedziałek.

18 września 2017 (poniedziałek)
godz. 17:00
VI piętro, audytorium
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14 A

Wstęp wolny.

No Comments Yet.

Leave a comment