III Tydzień Małżeństwa w Białymstoku

Od 7 do 14 lutego br. w Białymstoku odbędzie się po raz trzeci Tydzień Małżeństwa. W jego ramach białostockie małżeństwa otrzymają propozycję uczestnictwa w ponad dwudziestu imprezach, służących budowaniu bliskości małżeńskiej lub trosce o swój rozwój.

Wśród propozycji są m.in. wykłady i warsztaty psychologiczne, porady różnych specjalistów, warsztaty taneczne i jogi. Można też będzie odbyć wycieczkę do Knyszyna śladami romantycznej miłości Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny. Wszystkie te imprezy mają służyć motywacji białostockich małżonków do pracy nad własnym związkiem oraz poszukiwaniem wartościowych sposobów jego rozwoju.

W tym roku udało nam się zaproponować jeszcze więcej warsztatów psychologicznych dla małżeństw, jest więc realna szansa, aby małżonkowie mogli trochę nad swoimi związkami popracować. Są też propozycje taneczne i sportowe, w tym boks dla małżonków! Powtórzymy także eksperyment psychologiczny, który w zeszłym roku cieszył się wielkim powodzeniem – mówi Wioletta Kujawa - Brzezińska, współorganizatorka Tygodnia Małżeństwa i psychoterapeutka z Pracowni Integra w Białymstoku.

To już trzecia edycja tej imprezy w Białymstoku. Spotyka się ona z coraz większym zainteresowaniem wielu par, które szukają inspiracji i sposobów troszczenia się o swój związek i poprawę relacji. Cieszy nas także zrozumienia i wsparcie jakie otrzymaliśmy od władz miasta i województwa, dzięki czemu większość imprez jest bezpłatna lub dostępna za symboliczną opłatą. Małżeństwo to w końcu podstawa każdej rodziny. - dodaje psychoterapeutka.

Badania dr Kate Scott, psycholog z University of Otago Wellington ( Nowa Zeladia) wykazują, że małżeństwo ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne, redukuje ryzyko prawdopodobieństwa większości zaburzeń psychicznych, takich jak depresja, lęk oraz nadużywanie substancji uzależniających. Zakończenie małżeństwa przez separacji, rozwód lub owdowienie wiąże się ze znacznie zwiększonym ryzykiem wystąpienia zaburzeń psychicznych u obu płci, a szczególnie z ryzykiem nadużywania substancji uzależniających i depresji.

Z kolei badania prowadzone przez dr Lindę Waite z University of Chicago jednoznacznie pokazały, że małżeństwo chroni, a nawet wzmacnia zdrowie. Im dłużej małżonkowie pozostają w stałym związku, tym żyją dłużej. Także wejście w kolejny związek po rozwodzie chroni psychikę - rozwodnicy w nowym związku od razu czują się lepiej i przestają cierpieć na zaburzenia nastroju.

Pełen kalendarz imprez i okazji dla małżeństw w ramach Tygodnia Małżeństwa w Białymstoku można znaleźć na stronie www.tydzienmalzenstwa-bialystok.pl.

Organizatorem kampanii jest Stowarzyszenie Innowatorów Edukacji, a partnerem głównym Pracownia Psychoterapii i Psychoedukacji Integra.

Imprezę objęli Honorowym Patronatem: Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski oraz Marszałek Województwa Podlaskiego.

Patronat Medialny: Radio Białystok i Telewizja Białystok, Bialystokonline.pl

 

No Comments Yet.

Leave a comment