Koncert mówiony Marcin Zgliński

Serdecznie zapraszamy na wydarzenie organizowane w ramach cyklu Julitta Sleńdzińska in memoriam. Będzie to koncert wyjątkowy - mówiony. Refleksjami na temat wykonawstwa muzyki pisanej na instrumenty klawiszowe podzieli się z namI dr Marcin Zgliński.
Wspólnie zastanowimy się nad kwestią w jaki sposób przynależność do określonej generacji determinować może zakodowanie "idealnej" koncepcji wykonawczej pewnych kategorii dzieł lub też konkretnych utworów oraz na ile "autentyczne reguły wykonawcze są produktem swojej epoki. W jakim stopniu jest to uwarunkowane przez postęp technologiczny w budowie i konstrukcji instrumentów, w jakim wynika ze zmieniających się uwarunkowań percepcyjnych, w jakim zaś - od ponad stulecia - jest pochodną rozwoju fonografii.

Marcin Zgliński - historyk sztuki, absolwent Instytutu Historii Sztuki PAN, gdzie doktoryzował się i gdzie kieruje Zakładem Zadań Podstawowych Historii Sztuki oraz pełni funkcję redaktora naczelnego Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce. Nieprzerwanie od 1996 r. wykłada na Akademii Sztuki Pięknych w Warszawie. Zajmuje się badaniami nad sztuką nowożytną oraz XX w. zwłaszcza na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. Od 1994 r. bierze udział w badaniach terenowych dokumentacji i inwentaryzacji kościołów oraz klasztorów na terenie Białorusi, a także Litwy i Ukrainy, za co w 2015 r. odznaczony został odznaką honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Jest miłośnikiem Białegostoku i Podlasia, pod jego współredakcją ukazały się ostatnio tomy "Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce": "Miasto Białystok" i "Powiat Białostocki". Obecnie wraz z zespołem pracuje nad tomem "Powiat bielskopodlaski". Zajmuje się także problematyką szeroko pojętej ikonografii muzycznej oraz związków muzyki i sztuk plastycznych. Od 14 r. życia jest kolekcjonerem nagrań płytowych, posiada zbiór kilkudziesięciu tysięcy płyt kompaktowych i winylowych. Od kilku lat regularnie jest gościem audycji "Duża czarna" w Programie 2 Polskiego Radia, skierowanej do miłośników nagrań z czarnych płyt winylowych.

17.09.2017 (niedziela) godz. 12:00
Miejsce: Waryńskiego 24a

Wstęp wolny

 

No Comments Yet.

Leave a comment