Krew z mlekiem – spotkanie autorskie

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Zygmuntem Miłoszewskim i Grzegorzem Kasdepke, które poprowadzi Mariusz Czubaj!

3 września 2017 (niedziela), godz. 15:00
Białostocki Ośrodek Kultury / Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19
wstęp wolny

Organizatorzy: Białostocki Ośrodek Kultury, Fundacja „Sąsiedzi”

"Krew z mlekiem" jest przewrotnym tytułem spotkania autorskiego z dwoma bestsellerowymi pisarzami – z Zygmuntem Miłoszewskim i Grzegorzem Kasdepke. Poprowadzi je… trzeci bestsellerowy pisarz, Mariusz Czubaj!

Co łączy autora książek dla dorosłych z autorem książek dla dzieci? Upodobanie do kryminału! Zygmunt Miłoszewski stworzył cykl znakomitych powieści o prokuratorze Szackim. Grzegorz Kasdepke jest znany jako twórca serii o detektywie Pozytywce. Obaj mają świadomość, że jeżeli nie rozkochamy w literaturze dzieci, nie będzie czytających dorosłych. Jeżeli zaś zabraknie czytających dorosłych, nikt nie rozkocha w literaturze dzieci. A Mariusz Czubaj? Mariusz Czubaj to nie tylko autor nagradzanych kryminałów, ale i profesor antropologii kultury – podczas spotkania, wzorem bohaterów swoich książek, weźmie w krzyżowy ogień pytań zarówno Miłoszewskiego, jak i Kasdepkego.

"Krew z mlekiem" ma być okazją do rozmowy również z czytelnikami, starszymi i młodszymi – o literaturze, o specyficznym gatunku, jakim jest kryminał, o roli kultury w życiu społecznym. Mile będą widziane całe rodziny, dzieci i dorośli. Pretekstem do zorganizowania spotkania o tak nietypowej formule jest inauguracja działalności apolitycznego ruchu Kultura Niepodległa.

Zaproszeni autorzy są jego inicjatorami. Jednym z celów ruchu jest uczczenie stulecia niepodległości naszego kraju z podkreśleniem, jak ogromną rolę odegrała kultura w historii Polski. Wprawdzie do 2018 roku zostało jeszcze parę miesięcy, ale cieszmy się niepodległością już dzisiaj. A radosne spotkanie z autorami popularnych książek powinno być inspiracją dla wszystkich, którzy wierzą, że o ważnych dla narodu datach można mówić bez patosu, za to z uśmiechem i pasją.

Zygmunt Miłoszewski
Pisarz, scenarzysta. Jego kryminały zostały przetłumaczone na prawie dwadzieścia języków, w tym tak egzotyczne jak hebrajski i japoński, którym to faktem autor drażni kolegów po fachu, przede wszystkim swego odwiecznego rywala Mariusza Czubaja. Jedynego, który tak samo jak Miłoszewski został dwukrotnie uhonorowany nagrodą Wielkiego Kalibru. Prywatnie furiat, żarłok, frankofil i sąsiad Grzegorza Kasdepkego.

Mariusz Czubaj
Pisarz, autor powieści kryminalnych, profesor antropologii kultury. Podobnie jak Zygmunt Miłoszewski jest dwukrotnym zdobywcą Nagrody Wielkiego Kalibru na najlepszą polską powieść kryminalną i sensacyjną (21:37 w 2009 oraz R.I.P. w 2017 roku), dlatego obaj toczą od lat nierozstrzygnięte pojedynki na śmierć i życie.  Karateka (1 Dan w karate tradycyjnym). Początkujący saksofonista.

Grzegorz Kasdepke
Pisarz, który wydał więcej bestsellerów niż Zygmunt Miłoszewski i Mariusz Czubaj zdołają kiedykolwiek napisać. Zdobywca niemal wszystkich nagród, o jakich może marzyć polski autor tworzący dla dzieci (plus kilka specjalnych: ZAiKS-u, Kallimacha, Beta i in.). Jedyny w tym gronie, którego utwory od lat są obecne w szkolnych podręcznikach oraz na listach lektur – i który musi torpedować pomysły otwierania przedszkoli swego imienia.

Podczas spotkania sprzedaż książek zaproszonych autorów będzie prowadziła Fundacja „Sąsiedzi”

No Comments Yet.

Leave a comment