Premiera „Zemsty” w Teatrze Dramatycznym

W najbliższą sobotę (24 lutego) w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku odbędzie się premiera spektaklu „Zemsta” Aleksandra Fredry. Przedstawienie reżyseruje Henryk Talar.
„Zemsta” to jedna z najznakomitszych komedii Aleksandra Fredry. Dzieło powstało na początku lat 30. XIX wieku. Autor ukazał w nim zmierzch polskiej szlachty, uwidaczniając jej wady i słabostki w kreacjach głównych bohaterów. Dzięki komizmowi „Zemsta” ma ponadczasowy i uniwersalny charakter.

Przedstawienie reżyseruje Henryk Talar - wybitny aktor teatralny, filmowy, telewizyjny, radiowy, reżyser, pedagog, były dyrektor Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie i Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Dorobek artystyczny Henryka Talara to ponad siedemset kreacji: sto ról w teatrze, dwieście w filmie i telewizji i czterysta w Teatrze Polskiego Radia. Białostoccy widzowie mogli oglądać aktora w spektaklu „Świętoszek” w reżyserii Bogdana Michalika.
-  Chciałbym serdecznie podziękować za piękno w tym mieście. To mnie podbudowało. Ja nie wiedziałem, że powstanie takie przedstawienie. Ono powstało dopiero, kiedy powędrowałem po Białymstoku. Dziękuję za tak dla mnie ważny czas, który spędziłem w tym mieście - mówi reżyser.
Henryk Talar odpowiada za reżyserię oraz za adaptację sztuki. Scenografię zaprojektowała Zuzanna Talar, która wraz z Elżbietą Wysocką stworzyła również projekty kostiumów. Muzykę do spektaklu skomponował Patryk Ołdziejewski. Za ruch sceniczny odpowiada Anna Wytych-Wierzgacz. W przedstawieniu zagrają Danuta Bach, Arleta Godziszewska, Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, Urszula Mazur, Ewa Palińska, Jolanta Skorochodzka i Patryk Ołdziejewski.

Tuż przed premierą „Zemsty” (od godz. 18.30) widzowie będą mieli okazję spotkać się z Henrykiem Talarem. W teatralnym foyer reżyser będzie podpisywał książkę „Henryk Talar i Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie lata 1994-1997” autorstwa Zuzanny Talar.

- Cieszę się, że Pan Henryk Talar przyjął nasze zaproszenie i za parę dni widzowie będą mogli obejrzeć efekt jego pracy z naszymi aktorami. Chciałbym serdecznie podziękować Prezydentowi Miasta Białegostoku oraz Radzie Miasta Białystok za wsparcie finansowe spektaklu -  powiedział Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

Produkcję „Zemsty” sfinansowano ze środków z budżetu Miasta Białegostoku. Współpraca Miasta Białegostoku z Teatrem Dramatycznym jest kontynuacją kooperacji zapoczątkowanej w ubiegłym roku.

- Pozytywne doświadczenia związane z realizacją przedstawienia "Popiełuszko" skłoniły nas do tego, by jeszcze mocniej zaangażować się we współpracę z Teatrem Dramatycznym przy realizacji kolejnych jego produkcji. Dlatego w tym roku miasto Białystok wesprze finansowo produkcję trzech kolejnych sztuk - powiedział Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku Rafał Rudnicki. - W wyjątkowym roku 2018, gdy przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości nie mogło wśród tych przedstawień zabraknąć "Zemsty", która opowiada o wadach, ale i zaletach naszego narodu.

- Cieszę się, że teatralna uczta w reżyserii Henryka Talara zyskała uznanie i wsparcie samorządu Miasta Białystok. To jest kolejny dowód, że łączenie sił w kulturze jest tylko z korzyścią dla naszych widzów, dla naszych mieszkańców - dodał Maciej Żywno - Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.
Premiera sztuki odbędzie się 24 lutego o godz. 19.00 na Scenie Dużej Teatru Dramatycznego. Bilety na przedstawienie w cenie: 60 zł (premiera), 50 zł (normalny), 40 zł (ulgowy), 25 zł (studencki - zniżka 50% dla studentów na legitymację do 26 r.ż. oraz dla doktorantów do 35 r.ż.), 20 zł (szkolny) dostępne są w Kasie Teatru oraz w sprzedaży internetowej.

Premiera: 24 lutego 2018 r.

Scena Duża

Czas trwania: ok. 90 minut

Reżyseria i adaptacja - Henryk Talar
Scenografia - Zuzanna Talar
Kostiumy - Zuzanna Talar i Elżbieta Wysocka
Muzyka - Patryk Ołdziejewski
Ruch sceniczny - Anna Wytych-Wierzgacz
Asystent reżysera - Krystyna Kacprowicz-Sokołowska
Inspicjent – Jerzy Taborski

Obsada:
Danuta Bach - Cześnik Raptusiewicz
Arleta Godziszewska - Papkin
Krystyna Kacprowicz-Sokołowska - Rejent Milczek
Urszula Mazur - Klara
Ewa Palińska - Dyndalski
Jolanta Skorochodzka - Podstolina
Patryk Ołdziejewski - Wacław


Spektakl można obejrzeć:

 • 24 lutego o godz. 19.00 (PREMIERA)
 • 25 lutego o godz. 17.00
 • 27 lutego o godz. 9.00, 11.30
 • 28 lutego o godz. 9.00, 11.30
 • 1 marca o godz. 9.00, 11.30
 • 2 marca o godz. 9.00, 11.30
 • 2 marca o godz. 20.00
 • 3 marca o godz. 17.00
 • 4 marca o godz. 17.00
 • 6 marca o godz. 9.00, 11.30
 • 7 marca o godz. 9.00, 11.30
 • 14 marca o godz. 10.00
 • 15 marca o godz. 10.00
 • 26 kwietnia o godz. 9.00, 11.30

Ceny biletów*:

- premiera - 60 zł,
- normalny - 50 zł,

- ulgowy - 40 zł,
- studencki - 25 zł (zniżka 50% dla studentów na legitymację do 26 r.ż. oraz dla doktorantów do 35 r.ż.)

- szkolny - 20 zł,
- bilet dla osób bezrobotnych - 5 zł

*przy zakupie minimum dziesięciu biletów normalnych, wszystkie w cenie biletów ulgowych

No Comments Yet.

Leave a comment