Felicji Raszkin-Nowak – wernisaż wystawy

Zapraszamy na wernisaż wystawy poświęconej Felicji Raszkin-Nowak - dziennikarki, reżyserki, pisarki.

12 czerwca 2017 (poniedziałek)
godz. 9:00
WSTĘP WOLNY

FELICJA RASZKIN - NOWAK (1924-2015) – dziennikarka, reżyserka, pisarka.

Urodziła się w Warszawie, ale rodzinnie związana była z Białymstokiem, z którego pochodzili jej rodzice i w którym mieszkali jej dziadkowie, bliżsi i dalsi kuzyni. Jej wujem był Jakub Szapiro – dziennikarz, sławny białostocki esperantysta. Po wybuchu II wojny światowej wraz z rodzicami znalazła się w Białymstoku. W 1941 r. Niemcy rozstrzelali jej ojca w lesie na Pietraszach razem z wujem Jakubem Szapiro i 5000 innych Żydów. Z mamą i babcią przez 2 lata żyła w białostockim getcie. Udało się jej uciec z niego tuż przed jego likwidacją. Ukrywała się w jednej z podbiałostockich wsi w rodzinie zaprzyjaźnionego gospodarza. Z całej – licznej – rodziny oprócz niej przeżyła wojnę jeszcze tylko jedna osoba.Po wydarzeniach marcowych (na początku lat 70.) wyjechała do Kopenhagi. Współpracowała z Radiem Wolna Europa, propagowała
w Danii polską literaturę.Swoje przeżycia spisała w książce Moja gwiazda (1991). Wspomnienia opatrzyła dedykacją: „Pamięci Tych – którzy dali mi życie i Tych – którzy je ocalili”.

Wystawa realizowana jest w ramach X edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej "Zachor - Kolor i Dźwięk" (9-13.06.17 Białystok), organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej "Polska-Izrael" oraz Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie. Towarzyszyć jej będzie również VI Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Żydzi Wschodniej Polski: Edycja szósta: Żydzi Białostoccy: od początków do 1939 roku. Kontekst środkowoeuropejski"( 12-13.06.17). Fotografie będzie można oglądać do 26 czerwca b.r.

Galeria Parter Książnicy Podlaskiej
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14 A
Fot. Archiwum rodzinne F.Raszkin-Nowak

No Comments Yet.

Leave a comment