Białostockie opowieści: OD ROZKOSZY DO RITZA - recital

PROJECT OVERVIEW

28 kwietnia 2023 w Nie teatrze

Jeśli hasło “Ritz” w kontekście historii kulturalnego Białegostoku wywołuje nostalgiczne rozmarzenie, a w głowie pojawiają się obrazy i melodie przedwojennego Białegostoku, to zapraszamy na inscenizowany recital, który zaśpiewa Kamila Łucja Najduk. Za warstwę wizualną i dramaturgiczną odpowiada pochodzący z Białegostoku kostiumograf i scenograf Mateusz Karolczuk. Recital otworzy weekend „Białostockich opowieści” w Nie Teatrze.

“Od Rozkoszy do Ritza” to muzyczna pocztówka z międzywojennego Białegostoku, który tętnił życiem: w salach Pałacu Branickich strzelały korki od szampanów, unosiła się muzyka kostiumowych dancingów, w restauracji Ritz eleganckim gościom przygrywał kwartet smyczkowy, a na scenie Teatru Palace publiczność bawiły takie gwiazdy jak Zula Pogorzelska czy Eugeniusz Bodo. Hity międzywojennej estrady na deskach Nie Teatru zaśpiewa Kamila Łucja Najduk, a całość od czasu listopadowej premiery zostanie wzbogacona o kilka dodatkowych utworów. Usłyszymy m. in. “W małym kinie” Władysława Szpilmana, “Gdy zakwitną bzy” i “Ta mała piła dziś” Artura Golda, “Pijana fordanserka” Alfreda Schera, “Piosenka o zagubionym sercu” czy “Miłość ci wszystko wybaczy” Henryka Warsa. Całość połączona spójną narracją, dla której kanwą stała się historia aspirującej, młodej artystki.

Recital wykreował Mateusz Karolczuk – pochodzący ze stolicy Podlasia scenograf i kostiumograf, który żywo zainteresowany dziedzictwem kulturowym rodzinnych stron, buduje sceniczny świat utkany ze wspomnień, magii historycznych zdjęć i muzycznego blichtru dawnego Białegostoku. Mateusz jest także twórcą scenografii i kostiumów do niezwykle popularnego musicalu na deskach Białostockiego Teatru Lalek „Hotel Ritz”.

Koncepcja wydarzenia, kostiumy, przestrzeń sceniczna – Mateusz Karolczuk

Występuje  – Kamila Łucja Najduk

Akompaniament – Konrad Sikora

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.