JESTEM BABA. Rzecz być może o Annie Świrszczyńskiej | spektakl na Dzień Kobiet

PROJECT OVERVIEW

8marca 2023 Nie teatr godz 19:00

Spektakl ,,Jestem baba” to opowieść o wielkiej kobiecej sile, która ze smutku tworzy radość, z cierpienia miłość, a z mroku światło. Jego bohaterką jest artystka, która dziś może być wielką inspiracją. Spotkajmy się w DNIU KOBIET, by poznać historię Anny Świrszczyńskiej, którą z wielką czułością i zaangażowaniem opowie białostoczanka i aktorka zarazem – Katarzyna Faszczewska.

Czy wiecie, że historia kryje w sobie bohaterkę, której nie znamy? Bohaterkę z minionego wieku, która szczególnie dziś może być wielką inspiracją? Bohaterkę, artystkę, która kochała życie mimo wszystko i za wszystko?

Spektakl ,,Jestem baba” to spotkanie z życiem i twórczością poetki Anny Świrszczyńskiej. To opowieść o wielkiej kobiecej sile, która ze smutku tworzy radość, z cierpienia miłość, a z mroku światło.

Dzieciństwo Anny Świrszczyńskiej przypadło na pierwszą wojnę światową, młodość na powstanie warszawskie, a większość życia na komunistyczny PRL. Żyła w trudnej rzeczywistości. Otarła się o śmierć. Przeszła wiele kryzysów, ale zawsze ,,brała ją szalona radość, że żyje”. O tej szalonej radości życia, o dostrzeganiu światła w mroku chcemy opowiedzieć.

Julian Tuwim wspierał poetkę na początku drogi artystycznej. Czesław Miłosz napisał o niej książkę. Wydała kilka tomików poezji, a mimo to jej twórczość nie jest powszechnie znana. Czas najwyższy to zmienić.

Występuje: Katarzyna Faszczewska – absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu, aktorka, autorka scenariusza, białostoczanka.

Reżyseria: Anna Gryszkówna – reżyserka i aktorka Teatru Narodowego w Warszawie.

Scenografia: Kasia Polak – studentka Wydziału Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Muzyka: Aga Ozon, Adrian Kieroński

Produkcja: Nie Teatr/ Katarzyna Faszczewska

Plakat: Kasia Polak

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.