Rozmowy kulturalne: Magdalena Środa & Małgorzata Kowalska

PROJECT OVERVIEW

26 października 2022, godz. 18:00
klub Fama, ul. Legionowa 5
wstęp wolny
Magdalena Środa – filozofka, etyczka, feministka, publicystka i działaczka społeczna. Od wielu lat jest postrachem polskiego życia politycznego, do którego nieustannie stara się wprowadzić wysokie standardy praworządności i odpowiedzialności publicznej. Niestrudzenie edukuje też polskie społeczeństwo, stając się już dziś symbolem bezkompromisowych liberalnych poglądów na temat roli państwa i Kościoła w nowoczesnym świecie. Walczy o prawa kobiet i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych działaczek feministycznych w naszym kraju. Sama zresztą też często przyznaje, że na punkcie pewnych spraw ma wręcz obsesję, a aktywność publiczna jest misją jej życia. Powołaniem zaś praca naukowa, której wyniki zawsze wykorzystuje w budowaniu i promowaniu swoich idei.

Od ponad trzydziestu lat spełnia się jako wykładowca i dziś już profesor Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Bez tego, a nawet setek wyrobionych nadgodzin, nie wyobraża sobie życia.

Małgorzata Kowalska – specjalistka w zakresie współczesnej filozofii francuskiej, zajmuje się, na skrzyżowaniu refleksji ontologicznej, epistemologicznej, moralnej i politycznej, problemami, które można uznać za podstawowe dla filozofii współczesnej w ogóle, od problemu podmiotowości i intersubiektywności po krytyczne analizy współczesnego społeczeństwa, liberalizmu, demokracji, Europy.

Autorka wielu publikacji w Polsce i za granicą. Tłumaczka francuskiej literatury filozoficznej, w szczególności tekstów Sartre’a, Merleau-Ponty’ego, Arona, Foucaulta, Lyotarda i Levinasa.

Od urodzenia związana z Podlasiem i Białymstokiem, przekonana, że właśnie tu można, warto i trzeba uprawiać filozofię.
źródło info i foto BOK

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.