Rozpoczyna się festiwal Kierunek Wschód!

PROJECT OVERVIEW

5 października 2022
Festiwalowe spektakle będzie można obejrzeć m.in. w Auli Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku (ul. Świerkowa 20), Uniwersyteckim Centrum Kultury Uniwersytetu w Białymstoku (ul. Ciołkowskiego 1N) i Kinie TON (Rynek Kościuszki 2).

Szóstą edycję festiwalu „Kierunek Wschód”. Na gościnnych scenach wystąpią teatry m.in. z Macedonii Północnej, Armenii czy Gruzji.

„Kierunek Wschód” to przegląd teatralny prezentujący kulturę pogranicza. Wydarzenie ma służyć zacieśnianiu współpracy z artystami z zagranicy. Tegoroczna edycja przeglądu odbędzie się od 5 do 15 października.

– Podczas „Kierunku Wschód” zaproszone teatry zaprezentują swoje spektakle przed białostocką publicznością. Mam nadzieję, że te spotkania będą inspirujące zarówno dla widzów, jak i naszej instytucji – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

W trakcie tegorocznej edycji publiczność będzie mogła obejrzeć aż siedem różnych przedstawień zza wschodniej granicy. W programie znajdą się spektakle, takie jak: „Klasa” (Ukraina), „Tramwaj zwany pożądaniem” (Gruzja), „Eurydyka” (Armenia), „Gęsi-ludzie-łabędzie” (Białoruś), „Bachantki – krótka historia rozkładu” (Macedonia Północna), „Mary” (Litwa), „IN-NI” (Ukraina).

Festiwal zainauguruje spektakl Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku – „Makbet” w reżyserii Grzegorza Suskiego.

– Mam nadzieję, że podobnie jak w poprzednich latach „Kierunek Wschód” będzie cieszył się zainteresowaniem widzów. Serdecznie zapraszamy na festiwalowe wydarzenia i spotkania z twórcami – dodaje Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

Ważnymi elementami „Kierunku Wschód” od wielu lat – których nie zabraknie również w tym roku – są spotkania artystów i twórców z widzami. Rozmowy poprowadzi Dorota Sokołowska, dziennikarka Polskiego Radia Białystok.

– „Kierunek Wschód” to wydarzenie, które jest już naszą wizytówką. Chociaż początki były skromne, dziś możemy szczycić się niezwykle atrakcyjnym i różnorodnym programem festiwalowym. Tegoroczna odsłona wydarzenia pokazuje, że stało się ono przestrzenią ciekawych, międzynarodowych spotkań. Mamy nadzieję, że podobnie jak przed rokiem, zaowocują one współpracą i realizacją wspólnych teatralnych przedsięwzięć – mówi dr Martyna Faustyna Zaniewska, Zastępca Dyrektora.

Wstęp na wszystkie spektakle jest bezpłatny. Wejściówki na przestawienia będą dostępne w Kasie Teatru (ul. Suraska 1) od 28 września (środa) od godz. 14.00. Jedna osoba będzie mogła otrzymać dwie wejściówki na daną sztukę.

Festiwalowe spektakle będzie można obejrzeć m.in. w Auli Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku (ul. Świerkowa 20), Uniwersyteckim Centrum Kultury Uniwersytetu w Białymstoku (ul. Ciołkowskiego 1N) i Kinie TON (Rynek Kościuszki 2).

Festiwal „Kierunek Wschód VI” finansowany jest z budżetu państwa – ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Województwa Podlaskiego.

Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem: Ambasady Armenii w Polsce, Ambasady Gruzji w Rzeczpospolitej Polskiej, Ambasady Republiki Litewskiej w Rzeczypospolitej Polskiej, Ambasady Republiki Macedonii Północnej, Ambasady Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej, Wojewody Podlaskiego, Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Prezydenta Miasta Białegostoku. Partnerami medialnymi wydarzenia są: e-teatr.pl, Dziennik Teatralny, teatralny.pl, TVP3 Białystok, Polskie Radio Białystok, Kurier Poranny, Gazeta Współczesna, Radio Racja, Niebywałe Suwałki, BIA.24, BiałystokOnline, Podlaskie.eu, Biełsat TV, Tygodnik Niwa, Teatrologia.
źródło foto i info Teatr Dramatyczny

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.