WYSTAWA MALARSTWA I GRAFIK KADISZ DLA NIEPOTRZEBNYCH ŚMIERCI Wiesław Szumiński

PROJECT OVERVIEW

28.10 – 31.12 | 2022 Galeria im.Śleńdzińskich Waryńskiego 24A
Kadisz dla niepotrzebnych śmierci. Wiesław Szumiński

czas trwania wystawy: 28.10 – 31.12.2022

Wystawa obrazów i grafik Wiesława Szumińskiego, na którą złożą się cykle: „Kadisz dla dziewczynki w białej sukience” i „Grafiki do poezji ukraińskich poetek czasu wojny”. Otwarciu towarzyszyć będzie spotkanie z Małgorzatą i Krzysztofem Czyżewskimi z Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach i prezentacja unikatowej publikacji „Łza klauna” – wiersza Krzysztofa Czyżewskiego w siedemnastu obrazach i siedemnastu wersjach językowych.

Wiesław Szumiński – artysta pochodzący z Suwałk, absolwent studiów kulturoznawczych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Związany jest z Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach, jako jeden z jego współzałożycieli w 1991 roku. Wcześniej pełnił funkcję kustosza sejneńskiej synagogi. W suwalskim szpitalu psychiatrycznym od 1993 do 2014 roku realizował program arteterapii. Tam też zapoczątkował istnienie i prowadził „Galerię bez klamek” prezentującą twórczość zarówno pacjentów, jak i profesjonalnych artystów.

Wiesław Szumiński wypowiada się w malarstwie sztalugowym, grafice, plakacie, ilustracji książkowej, ceramice i małych formach rzeźbiarskich. Zajmuje się także aranżacją wystaw i scenografią teatralną.

kurator wystawy: Dariusz Szada-Borzyszkowski
źródło GŚ

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.