WYSTAWA MALARSTWA NAWARSTWIENIA Paweł Matyszewski

PROJECT OVERVIEW

21.październik – 04.grudzień | 2022 Legionowa 2
Moje prace często stają na pograniczu, sytuują się między realizmem i abstrakcją, stawiają widza przed nieoczywistą interpretacją, czasem wciągają i odpychają zarazem. Podobna ambiwalencja ma miejsce na wystawie „Nawarstwienia”. Prace składają się z mniejszych fragmentów i budują nową przestrzeń. Z „resztek” układam nowe wzory, budzące różne skojarzenia, mogą to być militarne tkaniny lub fruwające skrawki nieodgadnionej rzeczywistości. Wystawa zbudowana jest głównie z dwóch cykli, które rozwijam w ostatnich latach: „Barwy” i „Łaty”. Jako pierwsze w 2018 roku powstały Barwy, których kolejne egzemplarze tworzę do dzisiaj. W swojej pracy często płynnie przechodzę z jednego cyklu w drugi. Właśnie w ten sposób z „Barw” rozwinęły się „Łaty”.

„Barwy” – tytuł cyklu odnosi się do kamuflażu, barw ochronnych używanych przez siły zbrojne na całym świecie, szczególnie do popularnego wzoru Woodland. Kojarzy się z konfliktem i wojną: odwaga, strach, zniewolenie, śmierć. Kolorystyka nawiązuje do barwy skóry i jej możliwych defektów: otarć, ran, siniaków, oparzeń, plam opadowych.

Z „Barw” wyewoluowały „Łaty”. Wzór obrazu tworzą tutaj plamy i strzępy. Przestrzeń jest chaotyczna i poukładana zarazem. Wydaje się poskładana z kawałków odrębnych obrazów, jakby z rozbitych i złożonych na nowo w nowym skompilowanym układzie. [Paweł Matyszewski]

miejsce: ul. Legionowa 2
wernisaż: 21.10.2022 (piątek) 18:00
kurator wystawy: Krzysztof Wojciech Wróbel
źródło GŚ

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.