PROFILE

24.04.2023 – 13.05.2023  PIK Spodki

Wernisaż prac uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu.

Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku wraz z Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu zapraszają na wystawę rysunków uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu.

Wystawa prezentuje prace, w których młodzież za pomocą „śladu” pozostawionego przez różnorodne narzędzia, buduje formy i przestrzenie zamknięte na płaszczyźnie. Ekspozycja to ponad 100 prac, powstałych w ramach zajęć w pracowni rysunku i malarstwa.

Rysunek jest podstawową techniką kształcenia warsztatu plastycznego. Stanowi rodzaj samodzielnej wypowiedzi twórczej i pokazuje umiejętności warsztatowe. Jest również bardzo ważny w przygotowaniu projektów do wszelkich innych dyscyplin artystycznych.

Na wystawie prezentowane są prace wykonane różnorodnymi technikami. Można zobaczyć studyjne rysunki ołówkiem i węglem, ekspresyjne prace zrobione przy użyciu czarnej farby i pędzla. Pokazany jest także cały przekrój bogactwa technik rysunkowych wykonanych tuszem, suchym pędzlem, sepią, kolorowymi flamastrami i kredkami, technikami mieszanymi, oraz prace cyfrowe – digitale, przygotowane na tabletach graficznych.

Ekspozycję uzupełniają studyjne rysunki postaci i architektury wykonane przez uczniów starszych klas. Są także mniejsze formatowo prace młodszych roczników, oparte na obserwacji martwej natury, pejzażu, portretu i anatomii, ukazujące wnikliwe studium struktur, waloru i światłocienia.
Pokazane są również szkice będące efektem ćwiczeń warsztatowych, koncepcji czy też zapisem, czasem bardzo intymnych emocji i ulotnych chwil.

Wystawa prezentowana w Spodkach PIK to efekt nawiązania współpracy z Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu, której celem jest promocja twórców rozpoczynających swoją drogę artystyczną. Wsparcie młodych artystów to jeden z ważniejszych elementów misji Działu Sztuki Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku.

Koordynatorzy:
Honorata Wincenciak-Zamostna – wicedyrektor ds. artystycznych PLSP
Iwona Kolasińska – specjalista ds. artystycznych, kierownik Działu Sztuki PIK

Współorganizator: Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu

Zwiedzanie wystawy: 24.04.2023 – 13.05.2023 w godz. 10:00-18:00 (poniedziałek-sobota)

Wstęp
Wolny
źródło PIK